Wentylacja chłodzenie w domu. Chłodzenie w domu odpowiada za 6% zużycia energii w przeciętnym gospodarstwie domowym. Aby pomóc Ci zaoszczędzić energię, nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące chłodzenia w domu i wentylacja Białystok .

Aby pomóc Ci oszczędzać energię, wprowadziliśmy – serię online, która daje Ci dostęp do niektórych ekspertów Departamentu Energii ds. efektywności energetycznej w Twoim domu. W 2014 roku eksperci z Departamentu i naszych laboratoriów krajowych odpowiedzą na pytania dotyczące oszczędności energii i podzielą się poradami na temat sposobów poprawy komfortu w Twoim domu.

Letnia pogoda w sułtankach może mieć wpływ nie tylko na Twoje włosy. Dla wielu gospodarstw domowych, które potrzebują naprawy klimatyzacji, aby utrzymać chłód, latem ciepło i wilgotność powietrza mogą prowadzić do wyższych rachunków za energię. Dlatego w tym miesiącu poprosiliśmy Cię o podzielenie się pytaniami dotyczącymi chłodzenia domu.

Aby im odpowiedzieć, zwróciliśmy się do dr Maxa Shermana, starszego naukowca w Laboratorium Narodowym Lawrence’a Berkeley’a w Departamencie Energetyki. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w zakresie efektywności budynków, badania firmy Sherman koncentrują się na powiązaniach pomiędzy urządzeniami grzewczymi i chłodniczymi, nieszczelnością powietrza i jakością powietrza w pomieszczeniach.

Wentylacja chłodzenie w domu

Co jest kluczem do obniżenia kosztów chłodzenia? Czy wentylator zużywa więcej energii w pewnych okolicznościach?

Max Sherman: Wentylator zużywa bardzo mało energii w porównaniu z rzeczywistą klimatyzacją i jej serwisem. Jeśli praca wentylatora zapewnia komfort, którego potrzebujesz, będzie ona bardziej ekonomiczna.

klimatyzacja-mitsubishi-modele

Jeśli potrzebujesz systemu chłodzenia, możesz obniżyć koszty na kilka sposobów:

Obniżyć obciążenie chłodnicze: Zmniejszenie ilości ciepła dostającego się do Twojego domu spowoduje, że klimatyzator nie będzie pracował tak ciężko, a to oznacza dla Ciebie niższe rachunki za energię. Kilka sposobów na zmniejszenie obciążenia chłodniczego w Twoim domu to zacienienie okien i dachu, zastosowanie powierzchni wysokonośnych (lub białych), takich jak chłodny dach, oraz zwiększenie izolacji domu. W wilgotnym klimacie ważne jest zmniejszenie nadmiaru przecieków powietrza. Należy również pamiętać, że wewnętrzne źródła ciepła, takie jak piekarnik, mogą zwiększać obciążenie chłodnicze.

Popraw wydajność swojego sprzętu klimatyzacyjnego

W najprostszy sposób, poprawa wydajności oznacza utrzymanie sprzętu w odpowiednim stanie – zapewnienie, że system ma odpowiedni przepływ powietrza, jest w pełni naładowany i posiada czyste filtry powietrza. Oznacza to również, w miarę możliwości, ograniczenie przecieków w kanałach i przewodów izolacyjnych. W przypadku inwestycji długoterminowych należy rozważyć wymianę klimatyzatora i jego serwis w Białymstoku. Nowe, wysokowydajne urządzenia chłodnicze zużywają znacznie mniej energii, aby zapewnić te same usługi chłodnicze, co stare urządzenia.
Nie schładzaj więcej, niż potrzebujesz: Dlaczego marnujesz pieniądze na chłodzenie pomieszczeń, których nie używasz? Zamiast tego należy podnieść termostat podczas pracy lub wyłączyć klimatyzator podczas urlopu. Jeśli nie korzystasz z niektórych pomieszczeń, zamknij rejestry. Można również stosować chłodzenie wentylacyjne, takie jak wentylatory chłodzące w całym domu, ekonomizery (technologia wciągająca powietrze zewnętrzne, gdy jest ono chłodniejsze niż powietrze w domu) i chłodzenie parowe, gdy pozwalają na to warunki.

Aby dowiedzieć się więcej o klimatyzatorach, zapoznaj się z dziesięć najlepszych rozwiązań ASHRAE dotyczących klimatyzacji.

Możliwości chłodzenia domu bez klimatyzacji

MS: Istnieje kilka technik, które są przydatne do zachowania chłodu bez konieczności włączania klimatyzatora:

Gdy warunki zewnętrzne są chłodniejsze niż wewnątrz, otwórz swój dom na wentylację mechaniczną – taką jak wentylatory całodobowe – lub na wentylację naturalną. Pozwoli to na usunięcie ciepła wytwarzanego wewnątrz domu.
Utrzymuj dom w chłodnym miejscu, ograniczając źródła ciepła. Mogą to być urządzenia wewnętrzne, takie jak urządzenia w kuchni, lub zewnętrzne, takie jak światło słoneczne.
Każdy ruch powietrza sprawia, że ciało czuje się chłodniejsze – przynajmniej do momentu, gdy powietrze osiągnie temperaturę wyższą od temperatury ciała. Wentylator sufitowy lub przenośny może sprawić, że poczujesz się chłodniej, wytwarzając chłód z wiatrem.
Jeśli występują duże dzienne i nocne różnice temperatur, należy przewietrzyć, otwierając okna w nocy, aby wstępnie schłodzić dom i zminimalizować wzrost temperatury w ciągu dnia.

Mamy wymuszony system powietrzny, który jest wykorzystywany do chłodzenia i ogrzewania. Czy zamykanie drzwi pomieszczenia, które jest wykorzystywane w bardzo niewielkim stopniu, jest mniej kosztowne? Czy też generalnie korzystniej jest zostawić te drzwi otwarte, aby powietrze było rozprowadzane do reszty domu?
od Darneson12 pocztą elektroniczną

MS: Jeśli w Twoim domu jest miejsce, którego nie używasz, zaoszczędzisz koszty, izolując je od reszty domu. W tym celu można było zamknąć drzwi, a także zamknąć rejestr zasilania w tym pomieszczeniu. Nie należy jednak robić tego w zbyt wielu pomieszczeniach jednocześnie, ponieważ może to spowodować problemy dla systemu centralnego. Jeśli zbyt wiele rejestrów zostanie zablokowanych, ciśnienie w systemie kanałów wzrośnie i zmniejszy się przepływ powietrza w systemie. Może to spowodować nie tylko nowe przecieki w przewodach i obniżyć sprawność, ale również zamarznięcie wężownic chłodzących systemu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat oszczędzania energii w domu, zapoznaj się z rozdziałem Oszczędzanie energii.
Szukasz więcej sposobów na oszczędzanie energii?