
Zawód stolarza jest bardzo szeroki, dlatego mieści w sobie rozmaite specjalizacje związane z określonymi dziedzinami życia, przemysłu, a nawet sztuki. Poniżej są przykłady.Stolarz okrętowy specjalizuje się w budowie statków, konserwacji, technikach remontowych i stolarstwie dostosowanych do potrzeb żeglugowych, a także w wielu innych zadaniach pokładowych; zazwyczaj termin ten odnosi się do stolarza, który ma stanowisko na konkretnym statku. Stalowe okręty wojenne i drewniane potrzebują stolarzy okrętowych, zwłaszcza do napraw awaryjnych w przypadku zniszczeń wojennych lub sztormowych. Stocznia podwodna buduje statki drewniane na lądzie. Stolarz okrętowy nie robi mebli do biura, choć czasem są potrzebne na statku.
Natomiast bednarz to ktoś, kto produkuje beczki: drewniane zszywane naczynia o stożkowatej formie, o większej długości niż szerokości.
Malowniczy stolarz buduje i demontuje tymczasowe scenografie i scenografie filmowe, telewizyjne i teatralne.
Framowiec jest stolarzem budującym szkieletową konstrukcję lub drewnianą konstrukcję budynku, najczęściej metodą szkieletową. W przeszłości ramy balonowe stosowane były do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to względy bezpieczeństwa pożarowego z natury rzeczy sprawiły, że oprawa platformy była lepsza.
Stolarz, który specjalizuje się w budownictwie z drewnem, a nie korkami, jest znany jako szkielet drewniany i zajmuje się tradycyjnymi szkieletami drewnianymi z drewnianymi połączeniami, w tym stolarką gipsowo-kartonową, konstrukcją słupowo-ryglową z metalowymi łącznikami lub konstrukcją słupów.
Lutnik to ktoś, kto wykonuje lub naprawia instrumenty smyczkowe. Słowo luthier pochodzi od francuskiego słowa „luth”.
Konstruktor buduje konstrukcje z bali układanych w stosy, poziome, obejmujące domy, stodoły, kościoły, fortyfikacje i inne.
Stolarka szalunkowa tworzy szalunki i elementy szalunkowe wykorzystywane w konstrukcji betonowej.
Egzotycznie o stolarzu i jego meblach na wymiar
W tradycji japońskiej stolarz daiku jest prostym terminem dla stolarza, miya-daiku (cieśńcarz) wykonuje dzieło zarówno architekta, jak i budowniczego kapliczek i świątyń, a sukiya-daiku zajmuje się budową herbaciarni i domów. Sashimono-shi buduje meble, a firma Tateguya zajmuje się wykończeniem wnętrz.
Stolarz renowacyjny to stolarz pracujący przy remontach zabytkowych budynków, który przywraca budowlę dawnemu państwu.
Stolarz konserwatorski zajmuje się konserwacją architektoniczną, znany w USA jako „stolarz konserwatorski”, który pracuje w ochronie zabytków, ktoś, kto chroni konstrukcje przed zmianami.
Zielone stolarstwo to specjalność w zakresie wykorzystania przyjaznych dla środowiska, energooszczędnych i zrównoważonych materiałów budowlanych wykorzystywanych w projektach budowlanych. Pracują oni również nad metodami budowlanymi, które wymagają mniej materiałów i materiałów o tej samej solidności konstrukcyjnej.
Ciesielstwem poddawanym recyklingowi (reklamowanym, przeznaczonym do ponownego użytku) jest stolarstwo, w którym do budowy nowych produktów drewnianych wykorzystuje się złomowane drewno oraz części zużytych lub połamanych mebli.