Zawód stolarza jest bardzo szeroki, dlatego mieści w sobie rozmaite specjalizacje związane z określonymi dziedzinami życia, przemysłu, a nawet sztuki. Poniżej są przykłady.Stolarz okrętowy specjalizuje się w budowie statków, konserwacji, technikach remontowych i stolarstwie dostosowanych do potrzeb żeglugowych, a także w wielu innych zadaniach pokładowych; zazwyczaj termin ten odnosi się do stolarza, który ma stanowisko na konkretnym statku. Stalowe okręty wojenne i drewniane potrzebują stolarzy okrętowych, zwłaszcza do napraw awaryjnych w przypadku zniszczeń wojennych lub sztormowych. Stocznia podwodna buduje statki drewniane na lądzie. Stolarz okrętowy nie robi mebli do biura, choć czasem są potrzebne na statku.szafki na wymiar w sypialni kolor pomarańczowy

Natomiast bednarz to ktoś, kto produkuje beczki: drewniane zszywane naczynia o stożkowatej formie, o większej długości niż szerokości.
Malowniczy stolarz buduje i demontuje tymczasowe scenografie i scenografie filmowe, telewizyjne i teatralne.

Framowiec jest stolarzem budującym szkieletową konstrukcję lub drewnianą konstrukcję budynku, najczęściej metodą szkieletową. W przeszłości ramy balonowe stosowane były do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to względy bezpieczeństwa pożarowego z natury rzeczy sprawiły, że oprawa platformy była lepsza.

Stolarz, który specjalizuje się w budownictwie z drewnem, a nie korkami, jest znany jako szkielet drewniany i zajmuje się tradycyjnymi szkieletami drewnianymi z drewnianymi połączeniami, w tym stolarką gipsowo-kartonową, konstrukcją słupowo-ryglową z metalowymi łącznikami lub konstrukcją słupów.

Lutnik to ktoś, kto wykonuje lub naprawia instrumenty smyczkowe. Słowo luthier pochodzi od francuskiego słowa „luth”.
Konstruktor buduje konstrukcje z bali układanych w stosy, poziome, obejmujące domy, stodoły, kościoły, fortyfikacje i inne.
Stolarka szalunkowa tworzy szalunki i elementy szalunkowe wykorzystywane w konstrukcji betonowej.

Egzotycznie o stolarzu i jego meblach na wymiar

W tradycji japońskiej stolarz daiku jest prostym terminem dla stolarza, miya-daiku (cieśńcarz) wykonuje dzieło zarówno architekta, jak i budowniczego kapliczek i świątyń, a sukiya-daiku zajmuje się budową herbaciarni i domów. Sashimono-shi buduje meble, a firma Tateguya zajmuje się wykończeniem wnętrz.

Stolarz renowacyjny to stolarz pracujący przy remontach zabytkowych budynków, który przywraca budowlę dawnemu państwu.
Stolarz konserwatorski zajmuje się konserwacją architektoniczną, znany w USA jako „stolarz konserwatorski”, który pracuje w ochronie zabytków, ktoś, kto chroni konstrukcje przed zmianami.

Zielone stolarstwo to specjalność w zakresie wykorzystania przyjaznych dla środowiska, energooszczędnych i zrównoważonych materiałów budowlanych wykorzystywanych w projektach budowlanych. Pracują oni również nad metodami budowlanymi, które wymagają mniej materiałów i materiałów o tej samej solidności konstrukcyjnej.

Ciesielstwem poddawanym recyklingowi (reklamowanym, przeznaczonym do ponownego użytku) jest stolarstwo, w którym do budowy nowych produktów drewnianych wykorzystuje się złomowane drewno oraz części zużytych lub połamanych mebli.